ТР мәдәни мирас объектларын саклау комитетының йомгаклау коллегиясе

2020 елның 28 гыйнвары, сишәмбе

Бүген, 28 гыйнварда, Татарстан Республикасы Мәдәни мирас объектларын саклау комитетының «Татарстан Республикасында мәдәни мирас объектларын саклап калу, алардан файдалану, аларны популярлаштыру һәм дәүләт саклавы буенча 2019 елда башкарылган эш һәм 2020 елга бурычлар турында» дигән темага йомгаклау коллегиясе утырышы булды.

Коллегия эшендә Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты Илдар Гыйльметдинов, Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгының Идел буе федераль округы буенча идарәсе җитәкчесе Глеб Петухов, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы рәисе урынбасары, “Татарстан Республикасы тарих һәм мәдәният һәйкәлләрен торгызу республика фонды” коммерцияле булмаган оешманың башкарма директоры Татьяна Ларионова, Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Олеся Балтусова, “Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләре советы” ассоциациясе рәисе Әгъзам Гобәйдуллин катнашты.

Чара башланганчы Коллегиядә катнашучылар һәм кунаклар тармакның әһәмиятле казанышларына багышланган күргәзмә экспозициясен карадылар.

Төп доклад белән Татарстан Республикасы мәдәни мирас объектларын саклау буенча комитеты рәисе Иван Гущин “Мәдәни мирас объектларын саклау өлкәсендә актуаль мәсьәләләр һәм 2020 елга бурычлар турында” дигән темага чыгыш ясады. Комитет башлыгы берничә проблемалы мәсьәләне билгеләде. Алабуга, Чистай һәм Тәтеш шәһәрләрендә урнашкан мәдәни мирас объектларын саклау зоналарын эшләү таләп ителә. Бу эшләргә инде финанслау бүленгән.

Ачыкланган мәдәни мирас объектларын Россия Федерациясе халыкларының мәдәни мирас объектларының (тарихи һәм мәдәни ядкарьләренең) бердәм дәүләт реестрына кертү эшен дәвам итәргә кирәк.

Һәйкәлләрне саклап калуга һәм аларны заманча файдалануга аерым әһәмият бирелә. Ел саен республикада федераль һәм республика бюджеты хисабына дистәләрчә объект төзекләндерелә. Комитет объектларны саклау эшләрен башкаруга, документларны килештерүгә реставрация һәм техник биремнәр, рөхсәт бирә. Иван Гущин агач төзелеш һәйкәлләрен саклау буенча башкарылган эшләр турында искә төшерде

ТР Фәннәр академиясенең А.Х. Халиков исемендәге Археология институты директоры Айрат Ситдыйков үз чыгышында Татарстанның археология мирасын саклау һәм өйрәнү проблемаларына кагылды. Аерым алганда, ул археологик табылдыкларны саклау проблемасын хәл итү өчен Айрат Габитович махсус үзәк төзергә тәкъдим итә.

Татарстан Республикасы Алабуга муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Рөстәм Нуриев тарихи җирлекләрдә мәдәни мирас объектларын саклауның актуаль мәсьәләләре турында сөйләде. Аның тәкъдиме - архитектура яки башка әһәмияткә ия булган объектларны салымнардан азат итү. Рөстәм Мидхәт улы шулай ук "мәдәни мирас объектларын саклау турындагы канунның кырыслыгын һәм катлаулылыгын исәпкә алып", көтәргә теләмәгән инвесторлар темасын күтәрде.

ТРО ВООПиК рәисе урынбасары Фәридә Зәбирова үз чыгышында торак пунктларны тарихи җирлекләр исемлегенә кертү процедурасын гадиләштерү кирәклеге турында сөйләде. Фәридә Мөхәммәтовна шулай ук республиканың муниципаль берәмлекләре башлыкларының истәлекләрне саклау буенча эшен бәяләргә тәкъдим итте: «Без Татарстан Президенты аппаратына муниципаль берәмлекләр башлыклары эшчәнлегенә бәя биргәндә «мирасны саклау чаралары» пунктын кертергә тәкъдим итәбез. Аларның мәдәни мирас объектларының сакланышын ничек тәэмин итүләре һәм бу объектларны ничек ачыклау баруы бәяләнәчәк.

«Основа» Девелопер компаниясе» ҖЧҖ директоры Эдуард Колтун үзенең мәдәни мирас объекты белән теркәү, эксплуатацияләү һәм идарә итү тәҗрибәсе турында сөйләде. Ул үз объектларының берсендә - янгын чыкканнан соң торгызыла торган бертуган Крестовниковларның фабрика-сәүдә ширкәте бинасында җентекләп тукталды.  Алга таба анда "шәһәр халкын тарту урыны булачак" мәдәният һәм ял йорты урнашачак. Эдуард Ефимович сүзләренчә, бина өч зонага бүленәчәк: экспозицияләр, концертлар, презентацияләр, коворкинг һәм зур фудмолл зонасы өчен күргәзмә пространствосы. Бинаны реставрацияләү эшләрен 2023 елга төгәлләү планлаштырыла.

Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгының Идел буе федераль округы буенча идарәсе җитәкчесе Глеб Петухов «Россия Федерациясе субъекты дәүләт хакимияте органнарына гамәлгә ашыру өчен тапшырылган мәдәни мирас объектларын саклап калу, алардан файдалану, аларны популярлаштыру һәм дәүләт саклавы өлкәсендә Россия Федерациясе вәкаләтләрен гамәлгә ашыру турында» доклад белән чыгыш ясады. Комитетның эшен бәяләп, ул болай диде: «Картина тулаем округ буенча лаеклы, округ яхшы исәптә. Тиешле дәүләт органы яшь булса да, ул Идел буе федераль округы буенча алтын бишлектә. Хәер, әлбәттә, җитешсезлекләр бар ", - дип өстәде Глеб Анатольевич. Ул Комитет рәисе Иван Гущинга Россиянең элеккеге мәдәният министры Владимир Мединский тарафыннан соңгы эш көнендә имзаланган рәхмәт хаты тапшырды.

Татарстан Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева йомгаклау сүзе белән чыгыш ясады. Комитет рәисе И.Гущинда Татарстан Республикасы Президентының инвесторның мәдәни мирас объектлары белән эшләүнең "төгәл линейкасы" булырга тиешлеге турында күрсәтмәсе бар.

Коллегия тармак хезмәткәрләрен бүләкләү тантанасы белән тәмамланды.