Мәдәни мирас объектларын саклау өлкәсендәге мәҗбүри таләпләрне бозуларны кисәтү буенча «Сорау-җавап» форматында чаралар үткәрү

2020 елның 5 июне, җомга

2020 елга Татарстан Республикасы мәдәни мирас объектларын саклау комитетының мәдәни мирас объектларын саклау өлкәсендәге мәҗбүри таләпләрне бозуларны профилактикалау буенча гавами чаралар (фикер алышулар) үткәрү планы, шулай ук 2020 елга региональ дәүләт күзәтчелеген һәм федераль дәүләт күзәтчелеген оештыру һәм гамәлгә ашыру барышында гавами хокук куллану практикасы нәтиҗәләрен карау буенча гавами чаралар үткәрү планы нигезендә Комитет түбәндәге чараларны үткәрүгә планлаштыра:

- «Россия Федерациясе халыкларының мәдәни мирас объектлары (тарих һәм мәдәният ядкарьләре) турында» 2002 елның 25 июнендәге 73-ФЗ номерлы Федераль законның 45 статьясында каралган таләпләрне гамәлгә ашыру үзенчәлекләре (31.03.2020 елга планлаштырылган);

- «Россия Федерациясе халыкларының мәдәни мирас объектлары (тарих һәм мәдәният ядкарьләре) турында» 2002 елның 25 июнендәге 73-ФЗ номерлы Федераль законның 36 статьясы нигезләмәләрен гамәлгә ашырганда барлыкка килә торган мәсьәләләр (26.06.2020 елга планлаштырылган);

- 2020 елның I һәм II кварталларында төбәк дәүләт күзәтчелеген һәм федераль дәүләт күзәтчелеген оештырганда һәм гамәлгә ашырганда хокук куллану практикасы нәтиҗәләре турында фикер алышу.

Татарстан Республикасында уңайсыз санитар-эпидемиологик вәзгыятькә бәйле рәвештә, “Татарстан Республикасында яңа коронавировка инфекциясе таралуны булдырмау чаралары турында” Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 19.03.2020 № 208 карары таләпләрен үтәү йөзеннән Татарстан Республикасында мәдәни мирас объектларын саклау буенча Татарстан Республикасы комитеты “Сорау-җавап” форматында планлаштырылган чаралар уздырачак, шуңа бәйле рәвештә барлык кызыксынучы затлардан югарыда күрсәтелгән темалар буенча үз сорауларын Комитетның komitet.okn@tatar.ru электрон почтасына җибәрүләрен сорый, хатта “Профилактика чаралары турында”гы чаралар темасын күрсәтергә кирәк.

Төбәк дәүләт күзәтчелеген һәм 2020 елның I һәм II кварталы өчен федераль дәүләт күзәтчелеген оештырганда һәм гамәлгә ашырганда хокук куллану практикасы нәтиҗәләре турында докладлар Комитет сайтында “Дәүләт күзәтчелеге (контроле)” бүлегендә - “Мәҗбүри таләпләрне бозуларны профилактикалау” бүлекчәсендә урнаштырылачак.