Чистай шәһәренең тарихи мирасын саклап калу күчмә фәнни-методик советның темасы булды

2022 елның 29 апреле, җомга

Чистай шәһәренең тарихи мирасын саклау бу шәһәрдә узган ТР Мәдәни мирас объектларын саклау комитеты каршындагы фәнни-методик советның күчмә киңәйтелгән утырышы темасы булды.

Чистай үзенең чикләре, үзенчәлекләре һәм чикләүләре белән федераль әһәмияттәге тарихи җирлек статусына ия. Белгечләр, совет әгъзалары, профильле ведомстволар һәм администрация белгечләре шәһәр төзелеше программаларын үтәү барышы һәм карарлар таләп итә торган проблемалар турында сөйләделәр.

Тузган торакны бетерү тәмамланды, кешеләр яңа йортларга күчтеләр һәм бик күп биналар эксплуатациядән чыкты һәм авария хәлендә.  Аларның күбесе муниципалитет балансында мәдәни мирас объектлары булып тора. Бүгенге көндә Чистайда 236 объект дәүләт саклавында тора, шуларның 56 сы - күп фатирлы торак, алар төзекләнерүгә мохтаҗ.

Күләмнәре зур һәм бюджеттан тыш акчаларны җәлеп итүне таләп итә. Моның өчен инде төрле механизмнар кулланыла.  Мәсәлән, хәзер объектны милеккә символик 1 сумга тапшыру өчен закон чыгару мөмкинлеге бар, әмма объектны алга таба реконструкцияләү шарты белән. Реставрация проектларының расланган эскизлары тапшырылачак.  Әлегә беренче пилот 14 мәдәни мирас объекты өчен эшләнә торган чаралар билгеләнде. Тиздән арада алар төгәлләнергә тиеш.

Кече тарихи шәһәрләр территориясен һәм инфраструктурасын комплекслы үстерү буенча БРИКС программасын гамәлгә ашыру дәвам итә. Чистайның 16 объекты финал исемлегенә керде. Заманча файдалану өчен җайлаштырылган реставрация һәм реконструкция үткәреләчәк. Һәр объект буенча комплекслы фәнни тикшеренүләр башкарылган, тарихи белешмәләр әзерләнгән, сак предметлары ачыкланган, табигый тикшеренүләр һәм обмерлар ясалган. Объектларны шәһәрнең социаль-икътисади үсеше белән бәйләргә кирәк. Аны туристлык үзәге итеп кенә калмыйча, Чистай халкы өчен кирәкле функционал белән дә тутыру, аны тере һәм үсә торган итү зарур.

2021 елда «Чистай тарихи үзәге» истәлекле урынның чикләрен һәм сак предметын билгеләү буенча эш тәмамланды, ул мәдәни мирасның аерым объекты булып тора.  Бу территория һәркайсында яңа төзелешкә таләпләр язылган секторларга бүленгән, ә авария хәлендәге йортларның бер өлешен җимергәннән соң яңа төзелеш өчен бушлыклар аз түгел. Аларны шәһәрнең архитектура мохитенә теркәргә кирәк. Моның өчен яңа төзелешнең типовой йортлары проектларын эшләү алып барыла. Боларның барысын да инвесторлар эзләүне гадиләштерергә һәм тизләтергә тиеш.

Моннан тыш, шәһәр төзелеше регламентларына һәм нормаларына үзгәрешләр кертергә кирәк. Потенциаль инвестор, бина сатып алганда объектка нинди чикләүләр салынуын, нәрсәне үзгәртеп корырга һәм ничек кулланырга мөмкинлеген белергә тиеш. Моның өчен объект паспортын һәм ул урнашкан җир кишәрлеген кертү тәкъдим ителә, анда бөтен бу мәгълүмат язылачак.

Чистай сакланган уникаль тарихи төзелешкә ия, аны сакларга кирәк. Вандализм очракларына юл куймаска, күзәтүләр уздырырга һәм кирәк булганда биналарны өстәмә консервацияләргә кирәк.  Моннан тыш, милекчеләрне контрольдә тотуны да  көчәйтү зарур.

Хәзер төп бурыч - утырыш барышында күтәрелгән сорауларга чишелешләр табу. Барлык тәкъдимнәр дә исәпкә алыначак һәм эшләнәчәк. Иң мөһиме булганны мөмкин кадәр күбрәк саклап калып, алга таба хәрәкәт итәргә кирәк дигән гомуми аңлау бар.