Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Чистайның тарихи үзәген карады

2022 елның 16 мае, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Чистайның тарихи үзәген карап чыкты. Ул Мәдәни мирас объектларын саклау буенча Татарстан Республикасы комитеты рәисе Иван Гущин һәм Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов озатуында реконструкцияләү күздә тотыла торган мәдәни мирас объектлары белән танышты.

Гомумән алганда, мәдәният һәйкәлләренең гомуми саныннан 16 объект Кече тарихи шәһәрләрне торгызу программасына кертелгән, ул БРИКС үсешенең яңа банкы тарафыннан («Мәдәни-туризм үзәгенең шәһәр структурасын фрагмент нигезендә төзү» ярдәмче проекты) гамәлгә ашырыла.

Шул ук вакытта Чистайдагы К. Маркс урамындагы 5 объект буенча (фасадны, түбәне, тәрәзәләрне, фундаментларны ремонтлау) регенерацияләү планлаштырылган.

Башка 11 объект буенча тулы реставрация планлаштырылган.

Рөстәм Миңнехановка хәл ителергә тиешле проблемалы мәсьәләләр турында сөйләделәр.

Шулай итеп, 2021 елда «Чистай тарихи үзәге» истәлекле урыны мәдәни мирас объекты территориясе чикләрен төгәлләштерү буенча эшләр башкарылган.

Уңай дәүләт тарихи-мәдәни экспертиза нәтиҗәсе алынган.

Моннан тыш, шәһәр төзелеше мәсьәләләрен нәтиҗәле хәл итү өчен Чистай хакимияте шәһәрнең тарихи өлешен тикшерергә һәм 19 нчы гасыр азагының мәдәни катламының төгәл чикләрен билгеләргә тәкъдим итә.

Рөстәм Миңнеханов тикшерү үткәрүне хуплады.

Моннан тыш, саклау зоналары Чистай шәһәрендә урнашкан 70тән артык мәдәни мирас объектына карата эшләнәчәк.

Чистай тарихи үзәген карауда Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Олеся Балтусова, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин һәм башкалар катнашты.